„Papírové plánování“ aneb zkušenosti s CLEVER MINDS

I v organizaci času, potažmo obecně plánování, platí, že lidi lze rozdělit do rozličných skupin. Někteří zásadně neplánují a případné úkoly a akce si uchovávají v hlavě (nebo je vůbec neřeší), někdo si píše poznámky do kalendáře na stole, někdo na lístečky, další člověk zase do mobilu. A aby toho nebylo málo, tak někteří upřednosťnují klasický papírový diář. A pak jsou tu ještě tací, kteří využívají kombinaci výše zmíněného. A určitě by se ještě našlo nemálo dalších způsobů, jak si udržovat přehled o věcech, které chci/musím udělat. Každý si jednoduše zvolí metodu, kterou považuje za nejpříjemnější. A hlavním bodem mé „metody“ je posledních pár let bezesporu papírový diář.

tomorrow

S dobrým plánováním se deadline stane vaším dobrým přítelem (ne, nestane, ale už vás nebude tak trápit jako „master prokrastinátory“)

Počínaje vstupem na VŠ se u mě projevila touha držet si ucelenější přehled o úkolech, deadlinech a obecně o náplni mého času. Jednak se člověk cítí klidněji, když ví, že veškeré důležité věci má někde zaznamenané a na nic tak nezapomene, a v neposlední řadě to také umožňuje lépe odhadovat, zda budu mít v danou dobu čas či ne. To už jsou docela dobré důvody začít si čas rozumně organizovat a zavést v této oblasti nějaký řád.

Jakožto správný geek jsem nejprve zkoušel různé metody time managementu za využití telefonu/počítače. Netrvalo ale dlouho a došel jsem k závěru, že to není pro mě úplně ideální cesta a dám šanci papíru. A jelikož diář je věc, která vás bude nějakou tu chvíli provázet, není špatné si vybrat nějaký, který vám prostě „sedne“. Takovým diářem se u mě zpočátku stal jeden z kousků od výrobce Moleskine. Diář jsem, poměrně spokojeně, rok a půl používal a když se blížil jeho konec, přešel jsem na Paperblanks.
S tím jsem také necelý rok vydržel, ale začínalo mi něco chybět. Obě firmy sice byly schopné udělat kvalitní produkt, pěkně vypadající, s dobrým papírem, prakticky navržený (kapsička na zadní straně desek je prostě top 😉 ), ale jednak byly S-kové diáře již moc malé a navíc jsem cítil,
že by i samotnému návrhu diáře prospělo trochu „inovace“ a nápadu.

A tak se stalo, že jsem v této době náhodou narazil na diáře od CLEVER MINDS. Nápad vypadal dobře, ale na první pohled mě poněkud odradila cena, která nepůsobila zrovna adekvátně vzhledem k tomu, jak diář (týdenní PILOT) působil „na oko“ – hlavně ve srovnávní s cenově podobným Moleskine/Paperblanks moc bodů ve prospěch PILOTa nebylo. Můj názor se ovšem změnil při pohledu „do vnitřností“ mého budoucího pomocníka.

img_20161028_121937

Pohled na diář s drobnou úpravou v podobě červené textilní záložky

„Maličkosti tvoří dokonalost, ale dokonalost není maličkost.“ (Michelangelo)

Citát výše vás uvítá hned na vrchu první stránky. A pod ním najdete místo pro svůj malý osobní slib. Slib v diáři? Je to zvláštní? Možná. Je to super? Určitě. Pokud totiž něco v CLEVER MINDS dotáhli v podstatě k dokonalosti, je to celkový návrh obsahu. Žádná předtisklá data – kdy začnete je na vás. Na začátku diáře je krom jiného stránka na shrnutí priorit v následujících 12 měsících. Na konci je volný prostor na poznámky. A to hlavní je samozřejmě mezi začátkem a koncem – plánování každého (tý)dne.

To se skládá ze tří částí (detailněji je celý koncept PILOTa popsán přímo autory v tomto pdf):

  1. Vytyčení cíle týdne a úkolů, které chcete splnit. Stránka nabízí speciální prostor pro nejprioritnější věci, projekty, ale i pravidelné aktivity.
  2. Dále prostor na naplánování každého dne. U každého dne je na začátku místo pro tři nejdůležitější úkoly. Následuje prostor pro věci, které dnes máte v plánu, 25. hodina (o co jde zjistíte na odkazu výše) a místečko pro sepsání toho, za co dnes vděčíte. Jednoduché, funkční .. prostě dobře vymyšlené.
  3. Celý týdenní blok je zakončen stránkou pro zhodnocení týdne (případně poznámky).

img_20161028_122841

A jaký je tedy dojem z používání? Silně pozitivní. Celý koncept je skutečně rozumně navržen, diář se dobře používá a co je hlavní – pomáhá vám uvědomit si priority a dle toho plánovat svůj čas. Samozřejmě ze zatvrzelého prokrastinátora neudělá během týdne mistra v plnění svých úkolů. Ale pomůže mu se tím mistrem někdy stát. A stejně tak poslouží workoholikům, kterým může pomoci ujasnit si některé priority. Tenhle „kus papíru“ v sobě prostě nese spoustu chytrých myšlenek.

TL;DR: Pokud přemýšlíte o koupi diáře, určitě mohu některý z dílny CLEVER MINDS doporučit.

Update březen 2017: Můj první PILOT za týden končí svůj „půlroční cyklus“ a nahrazovat ho bude pro změnu … další PILOT. 🙂 I po šesti měsících s prvním „letcem“ tedy stále shledávám tento diář od CLEVER MINDS jako velmi povedený a s klidným srdcem ho mohu doporučit.

Reklamy

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

%d bloggers like this: